SEYİR BUTİK OTEL

Huzurlu Bir Tatil İçin

Rezervasyon Yap
Seyir Butik Otel
Fırsatlar
Seyir Butik Otel
Seyir Butik
REZERVASYON
+ 90 224 757 77 99
GİRİŞ
--
ÇIKIŞ
--
Yetişkin
Çocuk
İznik ve Sanat

İznik Çinisi

M.Ö. 3000 yılının ilk yarısında mimari ile tanışan İznik Çinisi, İslam mimarisinde M.S 9.YY’da kullanılmaya başlanmıştır.

Bu topraklardaki çini sanatı, 13. YY’da Selçuklu mimarisinin doruğa ulaştığı dönemde gelişmiş ve buna bağlı olarak pek çok camii, medrese, türbe ve saray duvarları çinilerle bezenmiştir.

Özellikle 15 ve 17. Yüzyıllar arasında İznik, önemli bir çini ve seramik üretim merkezi haline gelmiştir. Burada üretilen çiniler de sadece İstanbul‘daki saray duvarlarını değil tüm dünya saraylarını güzelleştirmiştir.

İznik Çini'lerinde; lale, sümbül, nar, karanfil gibi çiçek motifleri kullanılmıştır. Mavi, firuze, yeşil ve kırmızı en çok kullanılan renklerdir.

#

#

Adil Can-Nursan Sanat Atölyesi:

Adil Can Güven ve eşi Nursan Hanım geleneksel Anadolu seramiklerinin idealist ve bilimsel bir şekilde üretimini yaparak, hem klasik tarzın gelecek kuşaklara aktarılması hem de Anadolu’nun kendine has seramiklerini gün ışığına çıkartıp tanıtılmasını amaç edinmiştir.

1984 yılından itibaren faaliyette olan atölyede, oğulları Rauf ve Cem ile birlikte, usta-çırak geleneğini devam ettirmekteler.

Bu atölyede, özellikle İznik Çini ve seramiklerinin geleneksel yöntemlerle üretimi yapılmaktadır.


Son Meşe Fıçıcı İsmail Amca

İznik’te yapışkan ya da çivi kullanılmadan, el yapımı meşe fıçı imalatının son neferi… Şimdilerde torunu ile birlikte bu zanaati yaşatmaya çalışıyorlar.

#

#

Tespih Yapımı

Kimine ya sabır çektirir, kimine şükür…

Tesbih yapımında kullanılan malzemeler, yapım aşamaları, uygulama denemeleri… Bunların hepsini yapacağınız atölye ziyaretlerinde ustasından öğrenebilirsiniz.


İznik Çakırca Çömlek Atölyesi:

İnsanoğlunun yerleşik yaşam sürmeye başladığı Neolitik Çağ'dan bugüne değin çanak-çömlek yapmaya devam ettiği bilinmektedir.

İnsanın yaşamına konfor kazandırma ihtiyacından kaynaklanan arayışı, onu pişmiş toprağı geliştirmeye götürmüştür. Çanak-çömlek ve tasarlanan diğer formlarla ihtiyaçlarını karşılarken, bunu bir zanaata da dönüştürmüştür.

Bu zanaatı İznik'te yaşatarak, geleneksel formları ürettiği objelerde yaşatmaya devam eden Hasan Yaman'ın atölyesinde siz de bu gizemli üretime şahit olabilirsiniz.

#

#

Müşküle İğne Oyaları ve yapımı:

Hayallerini iplere örüyorlar, bir motif bin hikaye..

Kadınların İğne Oyası Aşkı

SANAT - ZANAAT GALERİ

E-BÜLTEN KAYDI

Size özel fırsatlar ve indirimlerden yararlanmak için kayıt olunuz

Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Kılıçaslan Cad. No:5 İznik Bursa

Tel: 0 224 7577799 - 0 538 8273947 E-Posta Adresi: [email protected]

KVKK Politikamız Gizlilik Politikamız

Hakkımızda

Seyir Butik, İznik'i tüm doğallıkları ve güzellikleriyle yaşamayı, koruyarak başkalarına da yaşatmayı amaçlayan bir aile tarafından işletilen ev pansiyonudur.

An Artwork by 360An Artwork by 360